Naujienos

Pažangios konstrukcijų stiprinimo sistemos, panaudojant kompozitines medžiagas ‎‎

Kompozitinių medžiagų naudojimas skirtingos paskirties, t. y. pramoninių, hidrotechninių, civilinių, infrastruktūros ir kitų pastatų bei inžinerinių statinių, statybai ar jų remontui, nėra tradicinis, bet šis stiprinimo būdas atveria platesnių pasirinkimo galimybių projektuotojams ir rangovams renkantis optimalų konkrečios konstrukcijos stiprinimo būdą.

Palyginti su tradicinėmis medžiagomis, tokiomis kaip gelžbetonis, plienas, medis ir aliuminis, kompozitinės turi daugybę privalumų: ypač didelis tempiamasis stipris, atsparumas korozijai ir aplinkos poveikiams, aukšta šiluminė ir elektrinio laidumo varža, galimybė stiprinti konstrukcijas nedidinant jų svorio ir t. t.

Vienas pasaulinių lyderių, siūlantis sprendimus konstrukcijoms stiprinti anglies (CFRP – Carbon Fiber Reinforced Polymer), stiklo (GFRP – Glass Fiber Reinforced Polymer) ir bazalto (BFRP – Basalt Fiber Reinforced Polymer) pluoštu, yra koncernas MAPEI.

MAPEI tiekia ne tik pačias kompozitines medžiagas (t. y. lameles CARBOPLATE ir laminatus (audinius) MAPEWRAP), bet ir visas reikalingas montažines medžiagas, tokias kaip epoksidiniai gruntai, konstrukcinio klijavimo ir glaistymo epoksidinės masės, kiti konstrukcijų remonto ir pagrindo paruošimo produktai. Taigi, renkantis MAPEI FRP produktus siūlomi ne atskiri gaminiai, o visa sistema, pritaikyta kiekvienam konkrečiam projektavimo ar statybos atvejui. MAPEI konstrukcijų stiprinimo sistemos yra nuolat tobulinamos nuosavose MAPEI tyrimų laboratorijose. Be to, nemažai dėmesio skiriama bendradarbiavimui su universitetų mokslininkais ir projektuotojais. Koncernas aktyviai dalyvauja kuriant ir tobulinant skaičiavimo normas, apimančias kompozitinių medžiagų panaudojimą statyboje. Atskiro paminėjimo nusipelno MAPEI paveldo statinių stiprinimo sistemos – tai atskira produktų grupė, ją kuriant atsižvelgiama ne tik į konstrukcinę dalį, bet ir į suderinamumą su esamu paveldo objekto medžiagiškumu ir jo autentiškumo išlaikymu. Tarp šių sistemų paminėtinos tokios, kaip MAPEGRID kompozitinių FRCM (angl. Fiber Reinforced Concrete Matrix) tinklų sistemos ir spiralinių inkarų sistemos MAPEI Steel Bar.

Stiprinimas anglies pluošto kompozitais skinasi kelią ir Lietuvoje. Per pastaruosius 9 metus, naudojant kompozitines MAPEI anglies pluošto lamelių ir laminatų sistemas CARBOPLATE ir MAPEWRAP, Lietuvoje atlikti dešimtys projektų. Tarp jų pasitaikė ir ypač didelės apimties projektų, tokių kaip greitkelio „VIA Baltika“ viaduko ties Mauručiais sijų, ilgiausio Lietuvoje automobilių tilto Jurbarke sijų skersinės zonos, Lietuvos Jūrų muziejaus denginio ir geležinkelio tilto Lentvaryje atramų stiprinimas. ‎‎

„Diegiant kompozitines sistemas būtinas artimas bendradarbiavimas tarp šių sistemų tiekėjų, projektuotojų ir rangovų. Kadangi vis dar nėra unifikuotų projektavimo normų, apimančių kompozitinių stiprinimo sistemų panaudojimą statyboje, tik bendradarbiaujant visoms paminėtoms grupėms įmanoma parinkti optimalią stiprinimo sistemą kiekvienam konkrečiam atvejui. Čia svarbų vaidmenį atlieka šių sistemų gamintojų atstovai. Būtent jie gali bet kuriame statinio projektavimo ir statybos etape kompetentingai konsultuoti šių sistemų panaudojimo galimybių klausimais, pradedant projektavimo etapu ir baigiant sistemos technologijos pateikimu, aprašymu ir praktinio diegimo apmokymais“, – teigia koncernui MAPEI Lietuvoje atstovaujančios įmonės UAB „Velve M.S.T.“ projektų vadovas inžinierius Artūras Ručinskas. UAB „Velve M.S.T.“ specialistai yra pasiruošę konsultuoti projektuotojus (dėl skaičiavimo metodikos ir normų) ir rangovus (dėl technologijos, praktinio įdiegimo ir praktinių mokymų) visais klausimais, susijusiais su MAPEI konstrukcijų stiprinimo ir betono apsaugos sistemų panaudojimo galimybėmis. ‎‎

‎‎